Najlepszy przyjaciel biegacza? Muzyka

Najlepszy przyjaciel biegacza? Muzyka

Skoro jesteś fanem i biegania, i muzyki, lepiej trafić nie mogłeś. Mamy coś dokładnie dla Ciebie – BiegowąListęPrzebojów!

 

Szkoły są dwie, w obydwu muzyka stoi wysoko, na należnym jej miejscu. Można jej słuchać dla czystej przyjemności, dla urozmaicenia upływających minut i kilometrów. Można też – a nawet trzeba – czekać na jej pomoc w sytuacjach szczególnych. Jeszcze chwila i padnę. Koniec, ani kroku więcej. Słyszałeś ten głos, prawda? Na pewno dotarłeś do tego miejsca na swoich ścieżkach. Nie ma się co wstydzić, kryzys dopada każdego biegacza. W pojedynku o to, by z nim wygrać, liczy się najmniejszy drobiazg. A co dopiero muzyka! Dynamiczna, energetyczna, dająca kopa – nieważne jaka. Ważne, że jest, wlewa się do uszu.

Cesarzowi trzeba oddać co cesarskie – BiegowąListęPrzebojów wymyślił Paweł Januszewski, jeden z twórców akcji BiegamBoLubię. O tym, jak do tego wymyślenia doszło, opowiada ten drugi współtwórca, Krzysztof Łoniewski z radiowej Trójki. – Paweł wpadł na prosty, a w tej prostocie świetny pomysł – twierdzi Łoniewski. – Flagowym produktem Programu Trzeciego jest przecież Lista Przebojów, prowadzona przez Marka Niedźwiedzkiego i Piotra Barona. A wiadomo, że muzyka często towarzyszy biegaczom, sam słucham jej podczas biegania. Paweł uznał więc, że warto stworzyć biegowy odpowiednik Listy. I zaangażować w to słuchaczy, tak, jak zaangażowani są w program panów Niedźwiedzkiego i Barona. 

Szefowie rozgłośni dali tej idei zielone światło. Problemów nie było. – Oczywiście propozycje utworów podlegają pewnym radiowym procedurom. Nie może być tak, że nagle zwycięży piosenka na przykład zespołu Weekend. Jest coś takiego jak profil muzyczny stacji, którego nie możemy łamać. Załóżmy, że Weekend pasowałby do BiegowejListyPrzebojów. Na pewno nie pasowałby jednak do Trójki – tłumaczy Łoniewski. To ważne, bo każda audycja BiegamBoLubię zaczyna się od utworu, który jest na szczycie listy.

Przy muzyce biegają też – jakżeby inaczej – Januszewski i Łoniewski. – Paweł niezmiennie stawia na Rydwany Ognia, dla mnie wyznacznikiem dobrej muzyki biegowej jest rytm, mocna gitara, mocna perkusja, dobry rock. Ale przy spokojnych wybieganiach stawiam na hip hop i reggae – mówi Łoniewski. Królem listy, jak na razie, jest Linkin Park – utwory tej grupy najczęściej docierają na szczyt, a potem goszczą na antenie. Na swój numer 1 głosować można i na radiowym portalu, i na portalu BbL, i – rzecz jasna – na facebooku.

Biegaczom pomysł listy spodobał się od razu. – To nie mogło się nie udać, skoro Trójka tak mocno kojarzy się z dobrą  muzyką, a muzyka tak bardzo pasuje do biegania. Zabawę na pewno będziemy kontynuować – zapewnia Łoniewski.

To co tym razem rozpocznie audycję BiegamBoLubię?